Get Adobe Flash player

Mig-23M je nový model firmy Trumpeter. Oproti starému modelu firem Esci, Hobbycraft a přebal Italeri, jde o úplně nové výlisky. Model je zpracován velmi pěkně. Na povrchu jsou jemné negativní linky paneláže doplněné nýtováním jednotlivých panelů.

Trup - při sestavení  pasuje dobře bez problémů. Jedinou menší vadou jsou místy mělké linky paneláží, které ale můžeme protáhnout žiletkovou pilkou. Dále se na trupu místy objevují přelisy formy hlavně v zaoblených částech trupu. Ty stačí  zbrousit nebo přetmelit a zbrousit. Nic těžkého a za chvilku je opraveno.

Motor - tryska se sestavuje bez problémů. Pozor na umístění motoru dle návodu - nesedí!!! Po slepení motoru je nutné motor na sucho uložit do trupu a z vnějšku přiložit trysku k trupu. Pokud nám sedí motor s tryskou u sebe, pak je možné motor přilepit.  Ohledně provední celé trysky doporučujeme si počkat na resinovou, která model oživý co se týká provedení do detailu. Výrobce zde nebral v potaz, že tryska má jiný tvar než kruhový.

Kokpit - kokpit je bez problémů, perfektně sedí v trupu, zde není žádná výtka.

Podvozek - přední podvozková šachta je provedena pěkně do detailu a stačí nám jen dle fotek dodat pár drátků pro úplnost podvozkové šachty. Doporučuji olověný drátek průměr 0,2mm.  Hlavní podvozková šachta je také velmi pěkně zpracována a opět stačí doplnit olověným drátkem průměr 0,2mm a plastovým profilem průměr 1mm.  Obě šachty pasují dobře v trupu.

Vstupy vzduchu - sestavení bez problémů, zapasování mezi trup a křídlo bez problémů s malým tmelením. Výrobce ve stavebnici vyrobil i díl, kterým protáhneme vstupy sání až dále do trupu, takže při pohledu do vstupů nevidíme ukončení plastem nebo jen díru do trupu. Dále jsou tu další vstupy vzduchu v horní motorové části trupu.Pro ně jsou vylisovány dva otvory. Po přiložení zjistíme, že plošky na těchto vstupech jsou vodorovné, ale na trupu by bylo potřeba, aby byly zešikmené. Rada - plošky na trupu zatmelit a na vstupech zbrousit co nejvíce, ale neubrousit! Poslední vstup vzduchu nalezneme na pravé straně směrovky. Zde nemáme šanci vstup přilepit správně, protože výrobce vyrobil spodní plošku úplně špatně. Doporučuji vstup nahradit z nějaké resinové sady jiných výrobců.  Jedná se o díly C43, C28, D13.

Radom - nekopíruje přesně trup po přiložení, je třeba po přilepení dotmelit v některých místech napojení s trupem. Pitotka ze stavebnice je k zahození. Doporučuji nahradit kovovou pitotkou fy Master PL (cena 90kč). Zde stačí zvětšit otvor v kuželu vrtáčkem 1mm a pitotku zapasovat. Sedí perfektně!!! Není třeba vůbec dotmelovat. Výhodou je, že při manipulaci občas zavadíme rukou o pitotku a plastová či resinová se ohne, zlomí. Kovová ne, osobní zkušenost.

Čiré díly - poziční světla po přiložení ke koncům křídel, kde jsou vyrobeny výřezy pro jejich usazení,zjistíme, že pokud chceme světla zapasovat, aby seděla zárověň s plochou křídla, tak  z jedné strany sedí dobře, z druhé (spodní) nepasují o cca 1/3mm. Musíme dotmelit. Kabina - přední část sedí dobře, zadní část kabiny doporučuji nechat otevřenou, protože kabina je užší o cca 1mm. Pokud chceme kokpit uzavřít budeme nuceni při lepení zadní části zatlačit na kabinku, aby přesněji lícovala s trupem.

Plechy - stavebnice obsahuje malý plechový rámeček s doplňkama. Najdeme zde plechy na vstupy sání, antény, pásy na sedačku, plechy do brdících štítů. Asi jediný problém je, že plechy jsou silnější, než jsme zvyklí od jiných výrobců, přirovnal bych je asi k výrobkům fy Part. Problém je pouze u plechů určených k nalepení na vstupy vzduchu (hlavní). Zde výrobce vylisoval plošky projejich usazení, které jsou malinko mělčí, než je potřeba. Díly B6, B7.

Obtisky - mají svou kladnou a zápornou stránku. Kladná je v tom,že se netrhají a popisků je dost. Záporná - obtisky jsou trošku silnější a špatně se pak srovnávají s povrchem modelu po zalakování. Musíme více brousit přes obtisky leštícími utěrkami (Mr.Hobby GT36 - cena 170kč).

Celkové hodnocení - model je to nejlepší co lze v současné době koupit na trhu. Stavba je pohodová, žádné větší vady nemá. Stavebnici zvládnou i mladší modeláři. Model doporučuji!

Po verzi "M" bude v lednu vydána verze "MF" , kterou lze již nyní předobjednat.

Doplňky - na trhu jsou doplňky fy Quickboost, která vyrobila resinové antény, vstupy vzduchu v motové části místodílů C43, C28, a pitotky.

Z těchto sad bych doporučil jen antény. Vstupy jsou vyrobeny stejně jako ve stavebnici, takže otvory budeme stejně tmelit a pitotky se lámou.

Do čeho investovat - určitě nová tryska, kokpit - zde buď celý nebo stačí sedačka. Podvozkové šachty - asi zbytečnost, postačí drátky a trocha zručnosti.

Pokud budete mít další dotazy napište nám na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.